Informacje ogólne na temat budownictwa szkieletowego
Gdyby 15 lat temu ktoś mnie zapytał, w jakiej technologii powinien wybudować swój dom, odpowiedziałbym że nie jestem pewien. Dziś, po wielu latach doświadczenia, nauki i obserwacji, doskonale znam odpowiedź. Znajdziecie ją w poniższym artykule.
WENTYLOWANY PRZEKÓRJ ŚCIANY
To główny powód, dla którego budujemy domy szkieletowe i największa przewaga nad technologią tradycyjną. Dobrze zbudowane domy szkieletowe posiadają zaletę, z którą trudno dyskutować: są zdrowe dla jej użytkowników i zapewniają wysoki komfort użytkowania. A to wszystko przez odprowadzanie pary wodnej, która tak często jest powodem pleśni i grzybów zalęgających w ścianach murowanych domów. Pleśń na suficie to nie tylko brzydka plama, ale przede wszystkim grzyb, który nas truje, przedostając się do wdychanego powietrza.
A dokładniej?
Ściany domu szkieletowego są tak skonstruowane, że między wykończeniem fasady, a termoizolacją wykonana zostaje szczelina wentylacyjna, która odprowadza wspomnianą wcześniej wilgoć. Dlatego tak ważne jest użycie odpowiednich, w tym wypadku paroprzepuszczalnych materiałów od zewnętrznej strony ściany.


SZCZELNOŚĆ
Kolejna sprawa obok której nie możemy przejść obojętnie. Od szczelności budynku zależy bardzo wiele – brak utraty ciepła (a przez to niższe koszty eksploatacyjne), ochrona przed hałasem i smogiem, brak przewiewów. Żeby uzyskać najlepszy efekt, wszystkie ściany wewnętrzne pokrywane są folią paroizolacyjną renomowanych firm. Na tym etapie nie ma miejsca na pomyłki. Każdy otwór, niedokładność mógłby stać się mostkiem termicznym, czyli wentylem przez który przedostaje się powietrze i wilgoć. Jak sprawdzić czy ekipa budowlana poprawnie wykonała konstrukcję? Po doprowadzeniu domu do stanu surowego zamkniętego wykonuje się test szczelności, tzw. blower-door-test. U nas jest on standardową procedurą. Dlatego też pilnie nadzorujemy każdy kolejny etap prac, tak aby uniknąć jakichkolwiek mozliwości powstawania mostków termicznych (używamy specjalnych manszet izolujących, taśm reparacyjnych oraz rozwiązań systemowych, które wykluczają pojawienie się najmniejszej dziury).
DREWNO
Do drewnianej konstrukcji szkieletowej, czyli serca domu, najczęściej wybieramy świerk lub sosnę. Znajdziemy ją rosnącą na mrozie, deszczu i śniegu w północnej Skanynawii. Przez trudne warunki klimatyczne, drzewo ma zwarty pień co bezpośrednio przekłada się na trwałą konstrukcję. Po ścięciu trafia do tartaku, gdzie poprzez suszenie komorowe nabiera swoich doskonałych właściwości. Jest odporne na zgniatanie, grzyby i pleśnie. Co ciekawe, to nie impregnacja drewna chemicznymi środkami, a właśnie jego suszenie komorowe, struganie oraz heblowanie ma zapewnić trwałość i odporność na szkodniki. W niektórych krajach impregnacja drewna używanego do konstrukcji z uwagi na szkodliwość zdrowotną jest zabroniona przez prawo.
Tak przygotowane drewno po struganiu i frezowaniu otrzymuje klasę C24 i nadaje się na szkielet.

IZOLACJA
Głównym założeniem domów szkieletowych jest budowanie przy możliwie największej ilości naturalnych materiałów. Dlatego do izolacji używa się przyjaznych dla środowiska wełny mineralnej, skalnej, szklanej, z włókien drzewnych i konopnych, celulozy. Ale dbałość o środowisko nie jest jedynym powodem ich stosowania. Równie ważnym czynnikiem (a może ważniejszym) jest otwartość dyfuzyjna tych materiałów. Na każdym etapie budowy pamiętamy, aby nie „zamknąć dyfuzyjnie” ścian, czyli umożliwić stałe odprowadzanie pary wodnej do szczeliny wentylacyjnej w ścianie. Dlatego całkowicie wykluczamy użycie płyt OSB i styropianu.



OGRZEWANIE I WYDAJNOŚĆ ENERGETYCZNA
Domy szkieletowe to z założenia domy nowoczesne i energooszczędne. Szybko się nagrzewają i długo utrzymują ciepło. Dlatego standardem są tu bezobsługowe pompy ciepła powietrze-woda, ogrzewanie podłogowe za pomocą płyt grzewczych czy rekuperacja. Ta ostatnia jest świetnym dodatkiem, który nie dość, że odzyskuje ciepło z pomieszczeń to jeszcze wprowadza do pokoi świeże i oczyszczone powietrze z zewnątrz. Różnicę widać, a raczej czuć od razu po wejściu do domu.

Na koniec chcę podkreślić, że tylko dobrze wybudowany dom szkieletowy jest jakościowo lepszy od budynku tradycyjnego. Niestety ogromna ilość firm nie buduje ich zgodnie ze sztuką, co może prowadzić do problemów nawet po bardzo niedługim czasie eksploatacji. Dlatego przed podjęciem decyzji o budowie domu szkieletowego warto poznać jego zalety, a przed wyborem firmy budowlanej warto prześwietlić ją w kontekście stosowanej technologii.