Etapy budowy domu szkieletowego
Myślisz o budowie domu? Chcesz wiedzieć jak to wygląda po kolei i czego się spodziewać na poszczególnych etapach?
Poniżej w wielkim skrócie przedstawiamy jakie kroki dzielą Cię od spełnienia marzeń o własnym domu.
1. Wybór gruntu


2. Projekt, pozwolenie, media i finansowanie
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać jak ważnym i trudnym wyzwaniem jest wybór projektu domu. Metraż, ilość kondygnacji, rozkład pomieszczeń – wszystko musimy dostosować do potrzeb domowników i wielkości budżetu. Warto przemyśleć na jakich kwestiach najbardziej nam zależy, a jakie ewentualnie mogą podlegać negocjacjom.
Dobrze wykonany projekt budynku pozwala dużo zaoszczędzić na kosztach budowy oraz na kosztach eksploatacji, poprzez określenie odpowiedniej bryły budynku, niwelację mostków termicznych czy możliwość stosowania zamienników materiałów. Dlatego dobry projekt domu wymaga trochę czasu i pieniędzy.
Jeżeli sprawdziłeś już plan zagospodarowania przestrzennego Twojej działki i masz projekt domu, to czas na zajęcie się formalnościami w urzędzie. Należy wypełnić wniosek o pozwolenie na budowę i złożyć go w urzędzie powiatowym lub urzędzie miasta właściwym ze względu na położenie nieruchomości. Do wniosku należy dołączyć między innymi projekt domu i projekt zagospodarowania terenu. Urząd ma 65 dni na odpowiedź, dlatego nie zapomnij złożyć wniosku odpowiednio wcześnie!
Jeżeli jednak dostajesz mdłości na samą myśl o załatwianiu spraw urzędowych, zwróć się do nas. Pomożemy Ci bezboleśnie przebrnąć przez ten żmudny proces.
Kolejną sprawą, którą trzeba mieć na uwadze od samego początku są wspomniane wcześniej media. Najlepiej jest kupić działkę uzbrojoną, czyli taką która ma już wykonane przyłącza do sieci wodnej, gazowej i energetycznej. Jeżeli jednak nie ma tych przyłączy to musimy wziąć pod uwagę koszt doprowadzenia do naszej działki wody, gazu i prądu. A może bardziej korzystna będzie budowa studni i szamba? Nie martw się, razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie.
Pozostaje jeszcze odpowiedź na pytanie: Skąd ja wezmę na to pieniądze?
Jeżeli środki, które posiadasz na koncie są niewystarczające to pewnie jak większość inwestorów będziesz musiał zaciągnąć kredyt. Do banku udajesz się już gdy posiadasz działkę (może ona stanowić wkład własny), projekt domu, kosztorys, harmonogram budowy oraz wszystkie pozwolenia. Oprócz kredytu bankowego można pokusić się też o dofinansowania np. na zakup i montaż zielonych źródeł energii.
Gdy wszystko powyższe mamy ustalone, zamawiamy koparkę, możemy zaczynać.

3.Stan zerowy
To jest ten moment, kiedy stojąc na działce widzimy że w końcu coś zaczyna się dziać. To „coś” to ławy fundamentowe, na których postawione zostaną ściany fundamentu. Na nich wylejemy płytę betonową lub alternatywnie – postawimy stopy betonowe punktowe. Już na tym etapie dbamy o odpowiednią izolację – cieplną i przeciwwilgociową. Umieszczamy ją poziomo na ławach i pionowo – na ścianach fundamentowych. Montujemy także pas folii wiatroizolacyjnej pod podwalinę, aby zapewnić ciągłość tej izolacji ze ścianami zewnętrznymi. Montujemy strop i mamy zakończony pierwszy etap – doprowadziliśmy budowę do poziomu terenu.
4.Stan surowy otwarty
Nasz ulubiony etap. Powstaje wtedy drewniany szkielet, który nazywamy sercem domu. Wcześniej jednak montujemy podwalinę impregnowaną ciśnieniowo (taka impregnacja zapewni jej trwałość), a dopiero na niej, umieszczamy drewnianą konstrukcję ścian zewnętrznych z otworami na okna i drzwi. Następnie, w miejscu gdzie ściany działowe łączą się ze ścianami zewnętrznymi montujemy folię paroizolacyjną, żeby do niej dopasować ściany wewnętrzne z otworami na drzwi. Następnym etapem jest położenie konstrukcji stropu oraz dachu. Od tego momentu widać rozmieszczenie pomieszczeń,konstrukcja gotowa, dom całościowo nabrał kształtu.
Aby doprowadzić budynek do stanu surowego otwartego musimy jeszcze dokończyć wszystkie roboty konstrukcyjne budynku. Pierwszym z nich jest montaż poszycia ścian zewnętrznych za pomocą płyt gipsowo-włóknowych lub płyt z włókien drzewnych oraz wiatroizolacja. Następnie wchodzimy na dach i montujemy w zależności od wybranego materiału – folię dachową albo płyty poszycia oraz zabezpieczamy go przed deszczem jedną warstwą papy. Nasz dom jest już w stanie surowym otwartym.
5.Stan surowy zamknięty
W tym etapie naszym celem jest całkowite zabezpieczenie budynku przed czynnikami zewnętrznymi. Zaczynamy od dachu, gdzie wykonujemy wszystkie obróbki blacharskie, a następnie układamy dachówki lub inne pokrycie, zgodnie z projektem. Potem montujemy rynny i schodzimy na dół, żeby zamontować drzwi zewnętrzne. Następnie zajmujemy się oknami. Ich prawidłowa instalacja, tzw. ciepły montaż polega na uszczelnieniu miejsca styku ramy okiennej z konstrukcją budynku. Tak zamontowane okna bardzo zmniejszą nam w przyszłości rachunki za ogrzewanie. Na tym etapie wykonujemy jeszcze jedną dużą robotę – elewację. Zakochani w drewnie, najbardziej lubimy elewacje ze świerku skandynawskiego, dębu czy sosny. Ale na życzenie klienta wykonujemy każdą inną, również tynk. Zanim jednak powstanie elewacja trzeba wykonać wszystkie obróbki blacharskie w jej obrębie i zamontować parapety zewnętrzne.
Po skończonej pracy, stajemy przed domem i mówimy „wow”. Dom wygląda pięknie.
To co decyduje o przewadze domów szkieletowych nad murowanymi rozgrywa się właśnie na tym etapie, poprzez montaż odpowiednich warstw ściany zewnętrznej.
Koniecznie przeczytaj o tym tutaj.
6. Stan deweloperski
Jak już napatrzymy się na dom z zewnątrz, nadchodzi czas, żeby zająć się środkiem. Na pierwszy plan wchodzą ruły, zaworki i uszczelki – instalacja wodno-kanalizacyjna. Następną jest instalacja elektryczna. W tym miejscu warto wspomnieć, że puszki elektryczne montowane są bezpośrednio w konstrukcji domu, co gwarantuje ich trwałość. Koniec z wyrwanymi kontaktami przy pociągnięciu wtyczki. Potem zajmujemy się kolejnym wielkim przedsięwzięciem – ogrzewaniem. Najczęściej są nimi bezobsługowe i ekonomiczne pompy ciepła powietrze-woda. Świetnym dodatkiem jest rekuperacja, czyli system, który sprawia, że w domu cały czas jest świeże powietrze ogrzane odzyskanym ciepłem. Naprawdę działa, więcej przeczytaj tutaj.
W międzyczasie podciągamy przewody telewizyjne i wykonujemy instalację alarmową.
Kiedy poprowadzone są już wszystkie przewody, możemy zająć się izolacją cieplną i akustyczną ścian. Zaczynamy od ocieplenia ścian zewnętrznych oraz stropu nad parterem (w domu parterowym) lub dachu (w domu z poddaszem użytkowym). Wtedy powstają też kanały, które zapewniają wentylację poddasza lub połaci dachu, co jest kluczową sprawą w domach szkieletowych. Kolejnym zadaniem jest montaż folii paroizolacyjnej na ścianach zewnętrznych i dachu domu oraz izolacji akustycznej.
Na tym etapie stwierdzamy, że do końca już naprawdę blisko. Wystarczy położyć ruszt, na nim zamontować płyty gipsowe i zaszpachlować miejsca po gwoździach i wkrętach. Dla osób, którzy podobnie jak my uwielbiają drewno, fajną alternatywą będzie gotowa do pomalowania, drewniana buazeria.
7. Stan pod klucz
Najbardziej wyczekiwany etap i zwieńczenie wszystkich prac. Wnętrze domu zaczyna nabierać klimatu.
Montujemy wybrane przez inwestora drzwi i parapety wewnętrzne, a następnie gniazdka, kontakty i lampy. Malujemy mieszkanie, robimy podłogi i listwy przypodłogowe.
Uwielbiamy ten czas, kiedy spełniają się marzenia i inwestor odbiera klucze nowego domu. Od tej pory zajmuje się aranżacją mieszkania według własnych potrzeb i upodobań.
W każdym z powyższym etapów dążymy celu, jakim jest wybudowanie domu:
- trwałego – bo będzie bezawaryjnie służył domownikom przez lata,
- energooszczędnego – bo rachunki za ogrzewanie nie będą już straszyć
- zdrowego – bo pleśń i grzyby nie mają racji bytu w dobrze wykonanym szkielecie.
Ale w zasadzie jak to osiągamy? – przeczytaj tutaj.